U19: Junioři na turnaji IBAM Invitational 2020

17.01.2020 08:59 | První lednový víkend se junioři zúčastnili premiérového ročníku turnaje německé akademie v Mnichově IBAM Invitational 2020...

V součinu s filozofií klubu dávat hráčům možnost kvalitní mezinárodní konfrontace jsme na začátku ledna vycestovali do Mnichova. Tamější IBAM akademie (International Basketball Academy München) nás pozvala k prvnímu ročníku IBAM Invitational U19. Celky Porsche BBA Ludwigsburg (účastník Adidas Next Generation Tournament - juniorská euroliga), Orange Lions (národní akademie Holandské basketbalové federace) a domácí IBAM byli příslibem kvalitních utkání. Kvůli nemocem a malým zraněním vycestovalo do Německa ’’pouze’’ 11 hráčů (3 x 2001, 7 x 2002, 1 x 2004).

BCM Orli U19 - Orange Lions Academy NL 65:59 (17:16, 30:31, 44:46)

Bálint 17, Pelikán 15, Dohnal 9, Uličný 6, Jansa 5, Svojanovský 4, Nosek 3, Trávníček, Šiška a Nábělek po 2

TH 7/16 , Za 3 body 4/16

Hned první utkání naznačilo, že turnaj bude fyzicky náročný. Hrálo se ve vysoké intenzitě, rozhodčí pouštěli množství kontaktů, na co jsme se  ale dokázali rychle adaptovat. Vyrovnaný zápas rozhodla až poslední čtvrtina, kde jsme díky zlepšené obraně a dobrým individuálním výkonům Bálinta a Pelikána otočili skóre na konečných 65:59. Potěšujícím byl fakt, že jsme dokázali rychlostně soupeřit s atletickým družstvem holandské akademie a nutili ho do ztrát ( Orange Lions 23 ztrát, ORLI 13 ztrát)

BCM Orli U19 - IBAM Munich U19 78:86 (17:30, 39:50, 61:67)

Bálint 21, Nosek 15, Dohnal 14, Svojanovský 10, Jansa 6, Pelikán 5, Šiška 4, Trávníček 2, Uličný 1, Prokop, Nábělek

TH 18/30, Za 3 body 8/22

V sobotu na nás čekalo náročnější utkání, proti fyzicky vyspělému družstvu domácí IBAM akademie. První poločas jsme měli problém vypořádat se s domácími podkošovými hráči a převaha soupeře pod košem byla klíčem k naší ztrátě v půlce zápasu 39:50. V druhém poločase jsme zjednodušili hru a změnili obrannou taktiku, co nás dostalo zpátky na dostřel. Ve vyrovnané koncovce jsme ale neměli přesnou ruku jako v prvém zápase a nakonec po dobrém výkonu padli 78:86.

BCM Orli U19 - Porsche BBA Ludwigsburg 66:81 (24:14, 35:48, 50:67)

Bálint 16, Pelikán 11, Trávníček a Nosek po 9, Dohnal 5, Prokop a Šiška po 4, Jansa, Uličný, Svojanovský a Nábělek po 2

TH 8/13, Za 3 body 4/24

Poslední utkání proti účastníkovi juniorské euroligy jsme začali výborně. Naše rychlá hra na soupeře platila, obranný tlak nutil soupeře do ztrát a po první čtvrtině jsme vedli 24:14. Pak se ale začal soupeř prosazovat pod košem, zcela ovládl hru ve vymezeném území na obou polovinách hřiště a otočil tak vývoj zápasu. Druhý poločas se nesl v podobném duchu jak ten první a i když jsme zlepšili obranu, na obrat nám po mimořádně náročných utkáních v průběhu 3 dní už nezbili síly.

Turnaj je třeba hodnotit kladně, s bilancí 1-2 jsme obsadili 3. místo. Zápasy nám ukázali naše rezervy a aspekty hry na kterých musíme pracovat. Podstatnější ale je, že hráči získali nové zkušenosti a okusili evropský basketbal.