Úvodní zápas sezóny 1. ligy proti silným Svitavám.

20.09.2023 23:20 | Naše družstvo 1. ligy mužů nastoupilo do prvního zápasu této sezóny s chutí zabojovat o každý míč.

Především v prvním poločase zápasu proti svitavským Turům basketbalisté BCM Orli Prostějov naznačili, že plán vylepšit své postavení z posledních dvou sezón nemusí být pouze přáním. S favoritem východní skupiny sice prohráli 56:87, v řadě pasáží ale byli vyrovnaným soupeřem, který se nemusí bát dalších protivníků v právě zahájené prvoligové soutěži.

Zpočátku se hrála naprosto vyrovnaná partie, ve které se dařilo především střelcům z dálky. Na první trojku Slezáka rychle odpověděl Nosek a skóre rychle narůstalo. Po pěti minutách Orli vedli 13:12 a oba týmy měly na svém kontě tři úspěšné pokusy za tři body. O dvě minuty později proměnil další dalekonosnou střelu Slezák a díky faulu přidal ještě jeden bod a poslal hosty do dvoubodového vedení - 15:18. O chvíli později stejný hráč házel tři trestné hody a navýšil náskok Turů na šest bodů. Do konce periody domácí snížili na 21:23 po pokusech Kalishe.

V dalším pokračování poločasu hosté ukázali svoji třídu, přestože se Orli dlouho drželi v kontaktu. Na konci 15. minuty prohrávali jen 29:35, následující pasáž ale patřila soupeři, který pokračoval v trojkové kanonádě. Ke Slezákovi se přidal Marko, a především zásluhou těchto hráčů Svitavy minutu před koncem odskočily poprvé na dvouciferný rozdíl – 35:47. Poslední útok navíc zakončil čtyři vteřiny před koncem Marko. Po dvaceti minutách tak hosté vedli 50:35.

Hned po návratu z kabiny přidal další body Slezák, pak ale Orli odpověděli sérií osmi bodů v řadě a snížili na 43:53. Tury uklidnil oddechový čas. Rychle proměnili tři střely za sebou a získali zpět pohodlné vedení. Mladá prostějovská sestava bojovala, přesto čtvrtinu prohrála o čtyři body a před poslední desetiminutovkou ztrácela devatenáct bodů - 53:72.

Koncovka už byla v režii svitavského družstva. Hanákům odešla střelba a tři body na konto protivníka přidal pouze Klepač z trestných hodů. Obrana naopak fungovala slušně, prohře o jednatřicet bodů ale nezabránila.

BCM Orli Prostějov - Tuři Svitavy 56:87 (21:23, 35:50, 53:72)

Klepač A. 18, Nosek 11, Sabol 9, Slavík 7, Jenčík 5, Kalisz 4,

POZÁPASOVÉ HODNOCENÍ TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Na to, že jsme nebyli favoritem zápasu, tak kluci přesně splnili, co jsme si řekli. Měli mládežnickou drzost, byli agresivní v obraně. V prvním poločase dodrželi téměř vše především v útoku. Akce měly spád, jen nás někdy zradila koncovka. Po pauze byla hra hodně fyzická, trošku nám odešla koncentrace a naše hra už nebyla přesná, jak bylo zapotřebí. Kredit ale týmu patří za styl, kterým se prezentoval a jaké srdce do utkání vložil.“